Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony

Polecamy

 

Historia Shorin-Ryu

 

POCZĄTKI KARATE

 

Okinawa

Karate jest wytworem Okinawańczyków i ich wielowiekowej historii. W momencie kształtowania się karate na Okinawie - Królestwo Ryukyu było suwerennym państwem. Ponieważ dzisiaj Okinawa należy do Japonii, karate mylnie utożsamiane jest z wytworem Japończyków. Prawdą jest, że również i Japończycy rozprzestrzeniali karate na świecie, ale oni zapominają, że ta sztuka walki została przeniesiona do Japonii z Okinawy. Japończycy zapominają, że zawsze byli, są i będą tylko bardziej lub mniej zdolnymi uczniami karate, bo ich nauczyciele - mistrzowie pozostają w dalszym ciągu tylko na Okinawie. 

 

Karate – dosłownie słowo to oznacza „Pusta ręka”, jest sztuką walki pochodzącą z Okinawy, podstawą której są określone kata i ich interpretacja nauczane „ręka w rękę”. Okinawa jest największą wyspą Archipelagu Ryukyu. Okinawa Shorin – Ryu Karate jest pierwszym stylem karate. Za założyciela stylu był Sokokn „Bushi” Matsumura, który był szefem ochrony królów Ryukyu. Najsłynniejszym uczniem mistrza Matsumury był Anko Itosu, który zmodernizował karate i ostatecznie ukształtował styl.

 

Następcą mistrza Anko Itosu był Choshin Chibana (10 dan), który zmienił w 1933 roku nazwę stylu z Shuri Te na Okinawa Shorin-Ryu oraz założył pierwszą organizację stylową – Okinawa Shorin-Ryu Karatedo Association (1948r.). Do najlepszych uczniów mistrza Chibany należą Katsuja Miyahira (10 dan, zm. 2010r.) i Shuguro Nakazato (10 dan). Ich jedynym wspólnym uczniem o międzynarodowym autorytecie  oraz jedenym z najlepszych instruktorów uczących Okinawa Shorin-Ryu Karate jest sensei Kenyu Chinen (9 dan). Mistrz Kenyu Chinen jest nauczycielem sensei Aleksandra Staniszewa (8 dan) – przedstawiciela Okinawa Shorin-Ryu Karate w Polsce.

 

SYMBOLIKA EMBLEMATU OKINAWA SHORIN-RYU KARATE

Shorin-Ryu

 

 

W białym kole skręcona skośnie pięść symbolizuje karate tradycyjne. W czerwonym kole (symbolizującym wschodzące słońce) widnieje złocistego koloru brama Surei No Mon - symbol Okinawy. Niebieskie tło symbolizuje morze otaczające zewsząd wyspę Okinawę. Białe smugi symbolizują rozpowszechnianie się Okinawa Karate na cały świat.

 

 

 

ORGANIZACJA KARATE

 

World Oshu Kai Dento Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Kobudo Federation (W.O.F.) jest organizacją "non-profit" zrzeszającą i promującą dwie tradycyjne sztuki walki z Okinawy: Okinawa Shorin-Ryu Karate Do i Okinawa Kobudo. Założycielem W.O.F. jest okinawski Mistrz Kenyu Chinen (9 dan). Do chwili powstania W.O.F. mistrz Kenyu Chinen był międzynarodowym przedstawicielem okinawskich organizacji: Okinawa Shorin-Ryu Karatedo Association, kierowanej przez mistrza Katsuya Miyahira (10 dan) oraz Okinawa Kobudo Federation, kierowanej przez mistrza Shinpou Matayoshi (10 dan). Połączenie dwóch podstawowych szkół z Okinawy: Shorin-Ryu Karate oraz Kobudo w jedną organizację okazało się bardzo trafną decyzją. Dzisiaj W.O.F. na swoje przedstawicielstwa w wielu krajach na wszystkich kontynentach. Siedzibą World Oshu Kai Federation jest Centralne Dojo w Yomitan na Okinawie (Japonia). 

 

EMBLEMAT W.O.F.

 

Symbolem naszej organizacji jest stylizowany znak "O-SHU-KAI". Został utworzony z konbinacji trzech liter w jeden symbol graficzny. O SHU KAI oznacza stowarzyszenie królewskich ćwiczeń.  (O) - KRÓL,  (SHU) - ĆWICZENIE i  (KAI) - STOWARZYSZENIE. Bardzo ważna jest pierwsza litera która określa króla Okinawy mieszkającego na zamku w Shuri, gdzie powstało ShuriTe (Okinawa Shorin-Ryu). 

 

 

OSHUKAI

 

O - ma wiele znaczeń jak "król", "unikalny", "lepszy" albo "najlepszy". Przypisuje mu się też znaczenie rozwoju zwyczajnego talentu i najlepszą postawę umysłu tzn. myślenia. Postawę i działanie natężone w kierunku ulepszenia siebie! Mieć dobre myśli, dobrą świadomość, najlepsze zrozumienie, najlepszy umysł, najlepszy charakter, najlepszą świadomość. Należy więc poszukiwać każdego dnia sposobu na podniesienie swojego poziomu duchowego, przyjmując w ten sposób postawę prowadzącą do przezwyciężenia samego siebie. 

 

 

SHU - zawiera pojęcie pracy "ćwiczeń technicznych" ale również wprowadzenia dyscypliny wewnętrznej, wykonywania wysiłku skierowanego na ciągłą walkę z samym sobą co w końcu doprowadzi do pełnej samokontroli. Liczne są przykłady, które można by było przytoczyć np. zmęczenie, które występuje po wysiłku fizycznym albo psychicznym. Pokonanie tego rodzaju trudności można traktować jako ćwiczenie walki prowadzącej do samorealizacji. Nie należy zapominać, jak ważne jest aby ten rodzaj pracy wewnętrznej wykonywać razem z partnerem. Wspólne działanie powoduje otworzenie się na siebie i w tym czasie na innych. Indywidualizm może niektórym przynieść rozwój, ale z drugiej strony powoduje on wzrastanie dumy, która wcześniej czy później obróci się przeciwko nam. Jeżeli nasze cele i sposób ich osiągnięcia będą pozytywne, jeżeli się skoncentrujemy na celu aby go osiągnąć i jeżeli nadamy swoim działaniom pełną determinację - osiągniemy zamierzony rezultat. Dlatego jest tak ważne dokonanie dobrego wyboru - znalezienia dobrej drogi - naszej drogi. Ta walka prowadzona z samym sobą nie jest pracą łatwą ale prowadząc przez przezwyciężenie trudności zewnętrznych dnia codziennego prowadzi do pokonania własnego Ego. 

 

 

KAI - ten termin oznacza ducha grupy, organizacji. Najpierw jesteśmy powołani do wzajemnego poznawania się, później do utrzymania związków a następnie do wymiany na wszystkich płaszczyznach (narodowych, międzynarodowych). Jest to cel zbliżenia się jednych do drugich, nauki lepszego poznania - aby w końcu rozszerzać przyjaźń pomiędzy wszystkimi.

 

 

SYMBOLIKA FLAGI OKINAWY

Flaga Okinawy 

 


Zewnętrzne czerwone koło symbolizuje ocean oblewający zewsząd Okinawę. Białe koło oznacza kochającą pokój Okinawę, a wewnętrzne czerwone koło globalny rozwój Okinawy. W skrócie znak symbolizuje: ocean, pokój i rozwój.

 

 

 
Powered by Joomla!®. Designed by: Drupal Templates modified by Zyziu ®.